Rekonstrukční operace zachraňuje prsa a ženské sebevědomí

Prsa jsou symbolem ženskosti a jejich ztráta je možná těžší po psychické stránce než té fyzické. Naštěstí ale dnes existují metody, které ženám jejich poprsí mohou zachránit.

Plastická chirurgie dnes naskýtá spousty možností, jak fyzicky vylepšit tělo. Ne každý je ale ochoten jen pro estetickou úpravu podstoupit operaci, která není nutná. Ovšem medicína dnes nabízí pomoc lidem, kteří prodělají závažné onemocnění, které jim ublíží na povrchu těla. Lidé, kteří jsou popálení, zraní se o ostrou zbraň nebo prodělají závažnou nemoc, kdy potřebují tělo dostat do původního stavu. Týká se to i rekonstrukce prsu. Co ale taková operace vůbec obnáší? Existuje totiž spousta mýtů, které kolem těchto zákroků kolují.

Rekonstrukce prsu

Tento zákrok se provádí po onemocnění nádoru prsu. Jedná se o onemocnění, u něhož bohužel stoupá počet žen, které onemocnění podlehnou. Pokud se podaří nádor vyléčit, mohou být šťastné, že vyhrály boj nad zrádnou nemocí. Jenže v nich bojují rozporuplné pocity. Často jim jsou při těchto zákrocích odebrána prsa. A je jedno, jestli jde o mladší nebo starší dámu, na psychice ženy se ztráta symbolu ženskosti projeví. Odstranění prsu, ablace či mastektomie zbaví ženu nejen nádoru, ale i tkáně a fyzického povrchu těla, čili hrudní části. Dnes ale existují metody, které ženám navrátí nejen prsa, ale i sebevědomí.

Kdy se provádí rekonstrukce prsu

Samotnou operaci vyhodnotí samotný lékař. Z hlediska časového se operace dělí na dva typy. Na okamžitou rekonstrukci a na opožděnou. Okamžitá rekonstrukce se provádí současně s operací, kdy se odejímá nádor, tudíž na sále spolupracuje více odborníků. Výhodou této operace je hned několik faktorů. Jednak se provedou oba zákroky najednou a vy pak nemusíte čekat na další zákrok. Druhým faktorem, který velmi pomůže vaší psychice, je i to, že neuvidíte surový stav po odejmutí prsu. Žena v podstatě nezažije ten nepříjemný pocit, kdy po náročné operaci musí vidět prázdnou hruď, na které se jí ještě nedávno dmula bujná ňadra, symbol ženskosti a něco, na co jsou dámy hrdé. I když si spousta lidí myslí, že to dotyčná zvládne, pohled na takto změněné tělo bývá i velmi traumatický. Pokud není možná okamžitá operace, je možná dobré se připravit na změnu s pomocí psychologa. I tak ale není nic ztracené. Pokud z nějakého důvodu lékaři neprovedou okamžitou operaci, může se tento zákrok vykonat i později.

Typy rekonstrukce prsu

Možností, jak provést operaci prsu je hned několik. Záleží na míře postižení a požadavcích dané pacientky. Pokud to není komplikované, může si operací prsou nechat zpevnit či zvětšit ňadra, neměla by ale podcenit svůj zdravotní stav.

Rekonstrukce celého prsu

Při této metodě se využívá buď implantátů nebo si chirurg vystačí s původní tkání. Implantáty se používají právě tehdy, kdy chce pacientka výrazněji změnit tvar prsu nebo velikost.

Rekonstrukce s implantáty

Zde se využívají silikonové implantáty, které jsou plněné gelem či solným roztokem. Dbejte proto na výběr profesionální kliniky, zjistěte si o využívaných implantátech co nejvíce, abyste měly jistotu, že jsou bezpečné. I když se větší obtíže s implantáty neobjevily (ty, co by ohrozily zdraví), přesto byla na trhu značka, která distribuovala nekvalitní implantáty a pacientky musely na výměnu. Implantáty samotné vám mohou vydržet v těle v různých časových úsecích. Záleží také na tom, jak je tělo přijme.

Rekonstrukce s implantáty a vlastní tkáně

V podstatě se jedná o základní metodu v rekonstrukční chirurgii prsu, kdy se odběr vlastní tkáně podpoří implantátem. Nejde tedy o výrazné změnění podoby nebo velikosti prsu, ňadra zůstanou v podstatě stejná. Některé ženy to ocení, protože nemají touhu vypadat jinak a také si nemusí měnit šatník.

Rekonstrukce tkání

Tato operace si vystačí pouze s tkání těla. Lékaři odeberou přední stěnu břišní. Výhodou této operace je i možnost, že se mohou operovat i velká prsa, aniž by se využil cizí materiál. Mnohá pracoviště tento postup v rekonstrukční chirurgii prsu upřednostňují, protože mj. poskytuje kůži a tuk v množství dostatečném pro rekonstrukci i velkého prsu.

Rekonstrukce části prsu

Zatímco dříve se odebíraly velké kusy prsu, dnes se operuje jen s tím nejnutnějším, aniž by bylo nadále ohroženo zdraví. Operace proto modeluje prsy do zpětné podoby, udělají se korekce jako je zvednutí a podobně. Výhodou těchto operací je skutečnost, že se šetří původní prso a dotyčná dáma pak nemá problém s tím, že má na těle zcela nová prsa.

Rekonstrukce dvorců

Je to malá operace, proto počítá i s malým zásahem dané nemoci. Při tomto zákroku se rekonstruují dvorce a bradavky, kdy se tak obnoví původní vzhled prsu a podpoří se jeho symetrie. Operace probíhá hned několika způsoby. Může se využít dvorec z druhého prsu. Také se odebírá kůže z míst, která jsou přirozeně tmavší (např. vnitřní strana stehen). Lékaři si dopomáhají i umělým zbarvením kůže čili tetováním.

Po operaci rekonstrukce prsu

Stejně po jakékoli jiné operaci, je nutná rekonvalescence. Záleží ale na jejím objemu. Pokud jde o menší zákrok, vyležíte se z operace prakticky za 14 dní, jindy může zotavování trvat i měsíc či déle. Dbejte ale na rady lékaře a nechte si poradit, co je pro vás nejvhodnější. Pokud doporučí určitou metodu, tak i když vás neodradí od jiné, zvažte, že on má více zkušeností a ví, jak vám pomoci. Po operaci většinou musíte několik dní ležet. Nenamáhat se prací (i té v domácnosti), budete nosit speciální podprsenku a provádět další pokyny, které vám dá lékař.

Je nutná rekonstrukce prsu?

Tento zákrok se provádí především kvůli psychice ženy. Jak jsme již zmínili, bez ohledu na věk, ženám může operace, kdy se jí odejmou prsa, přinést velmi traumatický zážitek. Proto jim pomůže obnova prsu. Jsou ale i dámy, které se se ztrátou prsu vyrovnají lépe. Většinou jde o starší dámy, které už nemají aktivní intimní život nebo prsa nepotřebují z jiného důvodu. Rekonstrukce prsu lze provést v podstatě vždy, proto by nemělo být problémem obnovit původní vzhled vašeho těla. Existuje mnoho možností, jak si s problémem poradit, jen je třeba si promluvit s lékařem a dát na doporučení, které se mu zdá v dané situaci jako nejvhodnější. Nemusíte si nechat změnit prsa nebo naopak můžete využít možnosti, že si necháte zpevnit či zvětšit. Vždy mějte na paměti, že jde o vaše zdraví. A nejdůležitější je, abyste se cítila dobře. Proto rekonstrukce prsu zachrání nejen vaše zdraví, ale i sebevědomí a vy se budete opět cítit jako žena.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4505 (magazinhradeckralove.cz#2)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat